KEÇİBOYNUZUNUN FAYDALARI

by efitoterapi.com

Halk arasında “harnup” olarak da bilinen keçiboynuzu yeryüzünün bilinen en eski bitkilerindendir ve tam bir şifa kaynağıdır. Keçiboynuzu antioksidan açısından oldukça zengindir, doğal bir lif kaynağıdır, şeker ve yağ oranı oldukça düşüktür aynı zamanda kafeinsiz ve glütensizdir.

keciboynuzu faydalari

Tüm bu etkilerinden dolayı insanoğlu keçiboynuzunun tohumundan, özünden hatta tozundan yüzyıllardır faydalanıyor. Bugün de keçiboynuzunun şurubu, özü, hapları satılmakta ve günlük beslenme rutininize kolaylıkla eklenebilmektedir.

Keçiboynuzunun faydaları ve kullanım alanları nelerdir?

  • Kalp damar sağlığınızı korur.

Keçiboynuzu lifli yapısı sayesinde kalp damar sağlığınız için oldukça faydalıdır. Keçiboynuzu kolestrolü dengeler, kanı temizler ve damar tıkanıklığını önler.

Diyabete karşı savaşır.

Keçiboynuzu yerken ağzınızda şekerli bir tat bıraksa da aslında çok az şeker içerir. Keçiboynuzunun kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Tatlı krizlerinizi keçiboynuzuyla atlatabilirsininiz. Ayrıca keçiboynuzu düşük şeker içermesinin yanısıra kafein ve glüten de içermez.

  • Kemikleri güçlendirir.

Kemik gelişimi anne karnında başlayıp 20’li yaşlara kadar devam eden bir süreçtir. En yüksek kemik kitlesine 30’lu yaşlarda ulaşılır ve ilerleyen yaşlarda kemik kitlesinde gerilemeler başlar. Bu sebeple keçiboynuzu çocuklar ve yaşlılar için çok önemlidir. Düzenli olarak keçiboynuzu tüketerek kemik gelişimini destekleyebilir ve kemiklerinizi güçlü tutabilirsiniz.

  • Kanser türlerine karşı güçlü bir koruyucudur.

Keçiboynuzu vücudunuzdaki serbest radikalleri temizleyerek kansere karşı mükemmel bir koruma sağlar. Özellikle akciğer kanseri ve rahim ağzı kanserine neden olan hücreleri keçiboynuzu kullanarak engelleyebilirsiniz.

  • Kilo vermenize yardımcı olur.

Keçiboynuzu zengin bir lif kaynağıdır ve içerdiği lifler sayesinde uzun süre tokluk hissi yaratır ve kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca keçiboynuzu sindirim sisteminizi korur.

keçiboynuzu
  • Akciğeri temizler.

Ülkemizin yaklaşık %34’ü sigara bağımlısıdır. Bu rakam erkek bireylerde %50’nin üzerinde. Hal böyle olunca ülkemizde en çok görülen kanser türü de akciğer kanseri oluyor. Keçiboynuzu akciğeri temizleyip akciğerinizdeki kanser hücrelerinin gelişimini engelleyerek akciğer kanseri ve akciğere bağlı diğer hastalıklara karşı sizi koruyor.

  • Antioksidan içerir.

Antioksidan vücut fonksiyonlarının sorunsuz bir şekilde çalışması ve vücut direncinin korunması için oldukça önemlidir. Keçiboynuzu doğal bir antioksidan kaynağıdır vücut direncini yükseltir ve hastalıklara karşı korur.

  • Enerji deposudur.

Keçiboynuzu tam bir enerji deposudur. Sosyal hayatınızda ve işl hayatınızda yüksek enerjinizle fark yaratabilirsiniz.

  • Cildi yeniler ve güzelleştirir.

İçerdiği A vitamini, E vitamini ve yağ asitleri sayesinde cilt, saç ve tırnakları besler yaşlanmanın etkilerini azaltır ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşturur.  

  • Cinsel gücü arttırır.

Keçiboynuzu cinsel sağlığınıza da olumlu etki yapar. Sperm sayısını yükseltir, sperm kalitesini arttırır ve iktidarsızlık tedavisinde kullanılır.

  • Ağız ve diş sağlığına faydalıdır.

Keçiboynuzu içerdiği zengin mineraller sayesinde dişlerinizi ve diş etlerinizi güçlendirir. Doğal yoldan sağlıklı ve bembeyaz dişlere sahip olursunuz.

harnup pekmezi faydaları

Keçiboynuzu nasıl tüketilir?

Keçiboynuzunu ara öğünlerde tatlı veya atıştırmalıkların yerine tüketebilirsiniz yada kaynatıp çayını içebilirsiniz. Keçiboynuzu toz ve pekmez olarak da tüketebilirsiniz. Üstelik evde keçiboynuzu pekmezi yapmak oldukça kolaydır. Buraya tıklayarak evde keçiboynuzu pekmezi tarifine ulaşabilirsiniz.                                                                                                         Prof. İbrahim Saraçoğlu’nun keçiboynuzu kürü için buraya tıklayın.

KEÇİBOYNUZUNUN FAYDALARI YAZIMIZI BEĞENDİYSENİZ SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN PAYLAŞARAK HEM DAHA FAZLA İNSANI BİLGİLENDİREBİLİR HEMDE BİZE DESTEK OLABİLİRSİNİZ.

You may also like

1 comment

Esrakaya 22 Şubat 2020 - 15:56

Gerçekten mucizevi bir besin bilgilendirdipiniz için teşekkürler

Reply

Leave a Comment