Migren ve Fitoterapi

by efitoterapi.com

Migren yaşam kalitesini düşüren ve oldukça sık görülen bir hastalık. Migren nedir? Migrenden kurtulmak mümkün mü? Hangi bitkiler migren tedavisinde kullanılır? Tüm bu soruların cevabını fitoterapi uzmanı Ayşe ULAŞ efitoterapi.com için hazırladığı yazıda veriyor.  

migren-nedir

MİGREN TEDAVİSİNDE DOĞAL YÖNTEMLER

Migren, insan hayatını olumsuz etkileyen ve en yaygın görülen hastalıkların başında gelir.  Migrenin tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte kanın pıhtılaşma hücreleri ve şakak bölgesindeki büyük damarlarda genişleme, kılcal damarlarda daralma gibi damar düzensizlikleri ve düşük serotonin düzeyleri gibi sık rastlanan durumlar söz konusudur.

Migren genellikle başın tek tarafını tutan şiddetli bir ağrıyla hissededilir. Hastaların çoğu migren atağı başlamadan önce ağrının başlamak üzere olduğunu farkeder. Bu ağrıya  sıklıkla mide bulantısı, ışığa, sese veya kokulara hassasiyet gibi belirtiler de eşlik eder.  Bayanlarda genelde adet dönemi ile ilişkili olan atakları açlık, stres, uykusuzluk gibi faktöreler de tetikleyebilir.

Yanlış beslenme, uzun süreli açlık, stres, gereğinden fazla ya da az uyumak, sigara dumanına maruz kalmak, parfüm, kozmetik ürünler, deterjanlar gibi karaciğer toksisitesini artıran kimyasallar migreni tetikleyen faktörler arasındadır.

Migren tedavisinde genellikle yaygın olarak ağrı kesiciler kullanılmakta. Maalesef buna tedavi demek yetersiz kalmakta, çünkü nedeni bilinmeyen bir hastalığı ilaçlarla tedavi etmek pek mümkün değil. Anlık semptomlar baskılanabilir. 

Araştırmalar, kronik baş ağrısı çeken hastaların %70’inin kullandıkları ilaçlar yüzünden ağrı çektiklerini gösteriyor. Yani, baş ağrınız geçsin diye bir ilaç alıyorsunuz, ilaç başınızı daha da ağrıtıyor.

 

Peki bu sorunla ağrı kesici ilaca başvurmadan doğal bir alternatif var mı derseniz, beslenme ve fitoterapi den destek alarak migren şikayetlerini ortadan kaldırabilir ya da azaltabilirsiniz.

MİGREN VE BESLENME

Fermente ve mayalı besinler, alkol, peynir, rafine şeker ve glukoz şurubu içeren hazır gıdalar, glutenli besinler ekmek, hamur işleri, kızartılmış besinler, katkı maddeleri migren şikayetlerine sebep olacağı için bu besinlerden uzak durulmalıdır.

Fazla kafein alımı migreni tetikleyeceği için kahve, kakao içeren besinler ve çikolatadan uzak durulmalıdır.

Bu tetikleyici besinleri kesip yerine migreni engelleyen sağlıklı ve bol antioksidan içeren meyve sebze ağırlıklı beslenilmeli. Özellikle magnezyum içeriği yüksek besinlere beslenmede sıklıkla yer verilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler ve fındık, badem gibi kuruyemişler özellikle kabak çekirdeği magnezyum bakımından zengindir.

Nitrit ve nitrat içeren besinler vücutta nitrik oksit oluşumunu kolaylaştırır. Bu durum damarları genişletir ve beyin damar genişlemesine bağlı baş ağrısı görülebilir. İşlenmi et ürünleri ( salam, sucuk, pastırma vb) ve kırmızı pancar nitrit ve nitrat içerir. Migreniniz varsa bu besinlerden uzak durmakda fayda var.

Yeterli su tüketimi de baş ağrılarının önüne geçeceği için mutlaka en az 2-2,5 litre su tüketilmeli.

migrene ne iyi gelir

MİGREN VE FİTOTERAPİ

Biberiye (Rosmarinus officinalis): Biberiye çayının düzenli tüketimi migren tedavisinde etkili olacaktır. 

Tıbbi Nane (Mentha piperita ):  Aromaterapide yaygın olarak kullanılan nane yağı baş ağrısını önlemede oldukça etkilidir. Ağrılı durumda birkaç damla nane yağı (sabit yağ ile seyreltip) ile baş ve boyun bölgesine hafifçe masaj uygulamak, ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. 

Gümüşdüğme (Tanacetum parthenium): Yapılan çalışmalarda Gümüşdüğme bitkisinin  yapraklarındaki aktif maddelerin migren ağrısını önlediği , ağrının şiddet ve sıklığını azalttığı görülmüştür.  Bu sebeple doktor kontrolünde suplement formda kullanımı migren tedavisini olumlu yönde etkiler.

Magnezyum desteği:Magnezyum eksikliği baş ağrısı yapabilen ciddi problemdir. Magnezyum suplementi almak migren tedavisine destek olacaktır.

Koenzim Q-10 desteği: Yaşa bağlı vücutta üretimi azalan koenzim Q-10 , suplement formda kullanıldığında migren tedavisini olumlu etkileyebilir.

Sonuç olarak; Migreni önlemek için, öncelikle migreni tetikleyen besinleri ve diğer faktörleri azaltıp, doğal yöntemleri uygulamak gerekir. Doğru beslenme ile yaşam kalitesini artırmak mümkündür.

MİGREN VE FİTOTERAPİ YAZIMIZI BEĞENDİYSENİZ SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN PAYLAŞARAK HEM DAHA FAZLA İNSANI BİLGİLENDİREBİLİR HEMDE BİZE DESTEK OLABİLİRSİNİZ.

You may also like

1 comment

Jamesdob 28 Nisan 2020 - 20:38

I love the content on your internet site. Thanks.

Reply

Leave a Comment