ŞEKERİN ZARARLARI

by efitoterapi.com

Şeker gündelik yaşantımızda en çok tükettiğimiz besin maddelerinden birisi. Çoğumuzun günde kaç gram şeker tükettiği hakkında hiçbir fikri yok. Yapılan çalışmalarla bir kişinin günde ortalama 40 il 120 gram arası şeker tükettiği ortaya koyulmuş. Dünya sağlık örgütü’nün verilerine göre ise günlük şeker tüketimimiz günlük kalori ihtiyacımızın %10’unu geçmemeli. Amerikan kalp cemiyetinin verilerine göre ise günlük şeker tüketimi erkeklerde 35 gram (150 kalori), kadınlarda ise 20 gram (100 kalori) olmalı.

şekerin zararları

Günümüzün en büyük bağımlılıklarından sayılan ve birçok hastalığın sebebi olarak görülen şeker her yerde karşımıza çıkıyor. Yediğimiz hazır gıdalarda (bisküvi, çikolata v.s) içtiğimiz içeceklerde (şekerli çay, kola, fanta v.s) hatta meyve ve sebzelerde dahi doğal olarak şeker bulunuyor.

Gelin biz de sizinle bu kadar sık kullandığımız şekerin yararlarını ve zararları birlikte inceleyelim.

Şekerin yararları

Şekerin yararları başlıklı bir yazı yazsaydık muhtemelen burada biterdi çünkü bilinen hiçbir yararı olmayan şekerin vücudumuza yüzlerce zararı var. İçeriğinde protein, yağ, lif, vitamin, mineral gibi hiçbir şey bulunmayan rafine beyaz şekere vücudumuzun hiç ihtiyacı yok.

Şekerin zararları

Şeker vücudumuzun temel işleyişini bozuyor ve kanser, unutkanlık, diyabet ve damar tıkanıklığı gibi birçok hastalığa sebep oluyor. Sağlıklı bir yaşam için uzak durmamız gereken şekerin zararlarını şöyle sıralayabiliriz.

Kanser riskini artırıyor

2010 yılında Amerika’da 430.000 insan üzerinde yapılan araştırmalara göre fazla şeker tüketen bireylerde yemek borusu, ince bağırsak ve plevral kanseri riski artıyor, ayrıca kadınlarda rahim içi kanserine yakalanma riski 3 katına çıkıyor.

Doğal olarak şeker içeren meyve, sebze ve tahıllar kansere karşı koruyucu etkisi olan vitamin, mineral ve antioksidanlara sahip ancak sofra şekeri hem yüksek kalorili hem de hiçbir koruyucu içermiyor.

Kalp krizi riskini yükseltiyor

Şeker kötü kolestrol olarak da bilinen LDL ve trigliseridlerin yükselmesine neden olur ve damar tıkanıklığına yol açar. Damar tıkanıklığına yol açan bu parçaların artması kalp krizi riskini de arttırır.

şekerin zararları nelerdir?

Vücudun savunma sistemine zarar veriyor

Şeker vücudun savunma sistemine zarar vererek hastalıklara daha kolay yakalanmanıza sebep olur. Şeker molekülleri ve c vitamini molekülleri arasındaki benzerlik sebebiyle fazla şeker tüketimi durumunda bağışıklık sistemi c vitamini moleküllerini kullanıyor ve vücudunuzun savunma sistemi zayıflıyor.

Diyabet ve obeziteye yol açıyor

Yapılan birçok çalışma şekerin insülin direncine yol açtığını gösteriyor. İnsülin direnci kandaki şekerin hücre içine girmesi ve kullanılmamasıyla oluşuyor. İnsülin direnci oluşan kişilerde metabolik sendrom, obezite, tip 2 diyabet ile kalp damar hastalıkları riski artıyor.

Beyni küçültüyor ve hafızayı zayıflatıyor

Yapılan araştırmalara göre normal değerlerin üzerinde şeker tüketimi beynin bazı bölümlerinde küçülmeye ve hafızanın zayıflamasına sebep oluyor.  Avusturalya Ulusal Üniversitesi’nden araştırmanın sahibi Profesör Dr. Nicolas Cherbuin’e göre beyinde hafızayı oluşturan kısımlarda oluşan küçülme hafıza eksikliği ve öğrenme güçlüğüne sebep oluyor.

şeker-kanser

Karaciğer yağlanmasına sebep oluyor

Yapılan araştırmalara göre şeker karaciğerde trigliserid birikimine yol açıyor ve karaciğerinizin yağlanmasına sebep oluyor. Ayrıca aşırı şeker tüketimi sonucu oluşan obezite ve insülin direnci de karaciğer yağlanmasına sebep oluyor.

Yapılan tüm araştırmalar gösteriyor ki şekerin hiçbir yararı olmamakla birlikte sayılamayacak kadar fazla zararı var. Hastalıklardan korunmak ve sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olmak için şeker tüketimini doğru sınırlara çekmek şart.

Şekeri bıraktığınızda yaşayacağınız değişimi gösteren mükemmel bir video için tıklayın.

 

ŞEKERİN ZARARLARI BAŞLIKLI YAZIMIZI BEĞENDİYSENİZ SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN PAYLAŞARAK HEM DAHA FAZLA İNSANI BİLGİLENDİREBİLİR HEMDE BİZE DESTEK OLABİLİRSİNİZ.

You may also like

Leave a Comment